Koszyk     Zaloguj się    Strona Główna  
       Nowości         O Nas         Kontakt         Regulamin         Płatności i Transport      


KategorieProducenciSzukajKontakt

Dział obsługi klienta:

Poniedziałek - piątek: 9-16

tel. kom. 880-245-002

e-mail: sklep@miluxmarket.pl
SerieRaty

Obrazek
Status przesyłki
NewsletterNasze opinie
Nowosci


Ciągle wzrastająca popularność przenośnych odtwarzaczy plików, a przede wszystkim dostępność plików multimedialnych w Internecie powoduje, że na rynku mamy wysyp różnego rodzaju modeli odtwarzaczy w ogromnej ilości. Jednak wybór nie jest aż tak trudny, jak mogłoby się wydawać.

Wystarczy odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań, które określą nam kierunek wyboru. Po pierwsze...


  Do czego potrzebujesz odtwarzacza?

 

Odpowiedź na to pytanie pozwoli nam ustalić podstawowe parametry naszego odtwarzacza. Do wyboru mamy trzy możliwości: możemy tylko słuchać muzyki, albo słuchać muzyki i mieć możliwość przeglądania zdjęć i w końcu słuchać muzyki, przeglądać zdjęcia i oglądać filmy wideo.

Pierwsza kategoria odtwarzaczy umożliwia tylko odsłuchiwanie muzyki. Są to najprostsze urządzenia o niewielkich rozmiarach i wadze. Cechuje je zazwyczaj brak wyświetlacza lub wyświetlacz monochromatyczny (czarno-biały, podświetlany) pozwalający na przeglądanie listy utworów lub zmianę podstawowych parametrów odtwarzacza. Jeśli zależy nam na urządzeniu, z którym będziemy mogli swobodnie biegać, schować go do kieszeni podczas jazdy do pracy czy szkoły, to taki odtwarzacz będzie dobrym wyborem.

Przed zakupem powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj odtwarzanych plików muzycznych. Podstawowym są oczywiście najpopularniejsze od kilku lat pliki MP3 i można go spotkać w praktycznie wszystkich modelach odtwarzaczy. Oprócz niego obsługiwane są prawie zawsze jeszcze pliki WAV, a także, w zależności od producenta urządzenia, WMA, ASF, OGG, AAC, AIFF.

Niektóre odtwarzacze, obok słuchania muzyki, oferują też możliwość przeglądania zdjęć wgranych do ich pamięci. Jeśli zależy nam na ich dobrym podglądzie, powinniśmy kierować się wielkością i rozdzielczością kolorowego wyświetlacza zainstalowanego w odtwarzaczu. Oczywiście wyposażenie odtwarzacza w co najmniej 1,5-calowy, kolorowy wyświetlacz powoduje, że jego rozmiary i waga zwiększają się. Duży wyświetlacz zużywa też więcej energii potrzebnej do pracy.

Takie urządzenia są dobrą propozycją dla osób często podróżujących z aparatem cyfrowym. W jednej obudowie, oprócz standardowych funkcji odsłuchu muzyki, zyskujemy dodatkowe możliwości w postaci przechowywania i przeglądania plików graficznych. Powinniśmy zatem sprawdzić jakie formaty tych plików są obsługiwane przez urządzenie. Najczęściej są to popularne w fotografii cyfrowej pliki JPG, rzadziej BMP i GIF.

Trzecią grupą przenośnych odtwarzaczy plików są urządzenia, które łączą w sobie zalety dwóch poprzednich kategorii, pozwalając dodatkowo oglądać filmy wideo. Są to prawdziwe multimedialne "kombajny". Kolorowy ekran, najczęściej o rozdzielczości 320 x 240 pikseli, umożliwia czytelne oglądanie filmów i zdjęć. W niektórych modelach można spotkać ekrany dotykowe, które dodatkowo ułatwiają jego obsługę. Rozbudowane graficzne menu pozwala na szczegółowe kontrolowanie ustawień odtwarzacza, zawartości pamięci, grupowanie utworów w listy i katalogi.

Ponieważ główną zaleta takich odtwarzaczy jest możliwość oglądania filmów, powinniśmy przy wyborze sprawdzić obsługiwane formaty plików wideo. Wśród najpopularniej stosowanych są AVI, WMV, MOV, MPEG4. Każdy producent promuje inne rodzaje plików, ale właściwie wszyscy dołączają do urządzenia płytę z programem, który umożliwia konwersję filmów w komputerze do obsługiwanego formatu i rozdzielczości ekranu odtwarzacza.

Urządzenia odtwarzające muzykę, zdjęcia i filmy to propozycja dla osób, które lubią obejrzeć swój ulubiony film w drodze do pracy lub chcą umilić dziecku czas podróży samochodem.

  Jaka pojemność urządzenia?

To ile plików muzycznych, zdjęć czy filmów wideo można pomieścić w odtwarzaczu zależy od ich jakości, czyli w konsekwencji wielkości. Dla uproszczenia można przyjąć, że najpopularniejszy plik MP3 (128 kbps) na każdą minutę muzyki potrzebuje 1 MB. Ten prosty przelicznik pozwala oszacować ile minut muzyki jesteśmy w stanie wgrać do odtwarzacza.

Jeżeli zależy nam tylko na odtwarzaniu muzyki, to szukajmy wśród odtwarzaczy wyposażonych we wbudowaną pamięć flash o pojemności od 1 do 16 GB. Zaletą pamięci flash jest duża odporność na wstrząsy i zmienne warunki pogodowe, małe zużycie energii oraz niewielka waga odtwarzacza.

Odtwarzacze z wbudowanym dyskiem twardym charakteryzują się dużymi pojemnościami od 20 do 160 GB. To rozwiązanie szczególnie przydatne dla osób dysponujących dużą biblioteką muzyczną, chcących zmieścić ją w całości w odtwarzaczu. Taka ilość dostępnej pamięci pozwala na przechowywanie o olbrzymiej ilości plików muzycznych, zdjęć oraz, zajmujących najwięcej miejsca, dużych plików wideo, a odtwarzacz staje się uniwersalnym dyskiem przenośnym


 Jak często korzystam z odtwarzacza?

Jeżeli zależy nam na długiej, ciągłej pracy odtwarzacza powinniśmy zwrócić uwagę na czas pracy na bateriach lub akumulatorach. Co prawda jest to wartość szacunkowa dla czasu pracy podczas słuchania muzyki, ale daje nam ogólne pojęcie o tym, jak długo możemy korzystać z urządzenia pomiędzy kolejnymi ładowaniami akumulatorka lub wymianą baterii.

Większość odtwarzaczy korzysta z wbudowanych akumulatorów litowo-jonowych lub litowo-polimerowych. Takie rozwiązanie zapewnia urządzeniu największą ilość energii potrzebną do długiej pracy i jest wygodne ze względu na mniejszą wagę urządzenia niż z bateriami typu AA lub AAA. Akumulatory ładuje się przez dostarczony w zestawie zasilacz zewnętrzny lub z gniazda USB komputera (zależnie od modelu). Czasami w dodatkowym wyposażeniu odtwarzacza spotyka się zasilacze samochodowe.

Część odtwarzaczy zasilanych jest z jednej baterii typu AA (paluszków) lub AAA (mniejsze paluszki). Ze względu na powszechną dostępność takich baterii w sklepach, możemy je szybko wymienić na nowe i słuchać muzyki dalej. Jeśli jednak często korzystamy z odtwarzacza, warto zaopatrzyć się w akumulatorek typu AA lub AAA i ładowarkę, co pozwoli na obniżenie kosztów użytkowania. Polecamy wybierać akumulatorki o jak największej pojemności (co najmniej 2000 mAh), dzięki czemu po naładowaniu będą działały dłużej.

 Co jeszcze może się przydać?

Niemal każdy przenośny odtwarzacz plików ma możliwość zmiany efektów dźwiękowych, czyli tzw. korektor dźwięku. Z reguły ma on kilka ustawień zaprogramowanych przez producenta, przypisanych do słuchania muzyki określonego gatunku, na przykład popu, rocka, jazzu, muzyki klasycznej. Najczęściej mamy też możliwość wprowadzenia własnych ustawień dla odtwarzanego dźwięku, w zależności od naszych upodobań.

Obecnie większość odtwarzaczy wyposaża się w radio FM. Najczęściej mamy możliwość zaprogramowania ulubionych stacji radiowych. Warto zwrócić uwagę na ich liczbę, ale dla wygody powinno ich być minimalnie 10. Niektóre odtwarzacze mają funkcję RDS, czyli możliwość wyświetlania wiadomości tekstowych nadawanych przez stacje radiowe.

Jeśli chcemy mieć możliwość nagrywania na żywo głosu, to odtwarzacz powinien być wyposażony w funkcję dyktafonu. Wbudowany mikrofon pozwoli na nagranie własnego głosu lub najbliższego otoczenia, ale nie jest wystarczający do rejestrowania dźwięków z większej odległości. Jeżeli nam na tym zależy, to powinniśmy sprawdzić, czy wybrany model odtwarzacza posiada dodatkowe wejście na zewnętrzny mikrofon.

Oczywiście niezbędne w przenośnym odtwarzaczu plików multimedialnych jest złącze, które umożliwi transfer plików z komputera do odtwarzacza. Najczęściej jest to złącze USB. Dzięki niemu zainstalujemy też uaktualnione oprogramowanie odtwarzacza (firmware), które producenci często zamieszczają na swoich stronach internetowych.

  Pożyteczne dodatki

 

Przy zakupie przenośnego odtwarzacza, warto przemyśleć zakup dodatkowych słuchawek markowych producentów. Te dodawane do zestawu przez producenta odtwarzacza, nie zawsze posiadają zadowalającą jakość dźwięku oraz wykonania. Alternatywą dla słuchawek mogą być specjalne przenośne głośniczki. Ich niewielkie rozmiary, a często także możliwość składania, pozwalają na wygodne przenoszenie.

Jeśli kupujemy odtwarzacz z myślą o używaniu go podczas codziennych ćwiczeń, pomyślmy o wygodnym etui w postaci breloczka lub opaski na rękę.

Jeśli korzystamy z odtwarzacza w samochodzie, może zajść potrzeba naładowania akumulatora w drodze. Ułatwić to może specjalna ładowarka samochodowa, podłączana do gniazda zapalniczki. Do niektórych modeli odtwarzaczy multimedialnych dostaniemy także uchwyty samochodowe, dzięki którym obsługa urządzenia stanie się o wiele łatwiejsza.
» Milux Market
» e-mail: sklep@miluxmarket.pl

Wszystkie znaki towarowe i nazwy firm zostały użyte jedynie w celu informacyjnym. Zawartość 'Milux Market' stanowi zaproszenie do składania ofert.